ÇEVREYLE İLK TANIŞMA

Çevrenin etkisiyle insanın yüzleşmesi, anne karnındayken başlar. Annenin hamilelik döneminde  beslenmesine özen göstermesinin, rastgele ilaç kullanmamasının, alkol, sigara gibi kötü alışkanlıklarından uzak kalmasının, mutlu bir hamilelik süreci geçirmesinin bebeği olumlu yönde etkilediğini hepimiz biliyoruz.

Bizim dışımızda olan durumlar çevrenin bize olan etkisidir.

Çevrenin çocuk üzerinde olumlu ve olumsuz pek çok etkisi vardır. Çocuğun çevresi öncelikle anne ve babasından oluşur.  Sonrasında yaşadığı ev, anneanne, babaanne, dede, akrabalar, arkadaşlar, okul, mahalle derken giderek genişler. Bunların dışında yaşadığı coğrafyanın doğası ve kültürel yapısı da çocuğu etkilemektedir. Bir de teknoloji var tabi.

Anne ve babaların tüm bunları kontrol altına alması pek mümkün değil ancak çocuğun ilk yıllarında  çevrenin çocuğa yönelik oluşturulması, çocuğu ileride oluşabilecek olumsuz etkilerden koruyacak ve daha sağlıklı bir birey olmasına yardımcı olacaktır.

Peki neler yapılabilir?

Evinizde çocuğunuza yer açın.

Çocuklar kendilerine ait ve özgürce hareket edebilecekleri bir alana ihtiyaç duyarlar. Kendine ait bir odasının olması bu nedenle önemli. Bu alanın mutlaka onun ilgisini çekebilecek, gelişimine destek olacak materyallerle ve oyuncaklarla dolu olmasına özen gösterin. Bu materyal ve oyuncakların pahalı şeyler olmasına gerek yok. Pek çoğunu çocuğunuzla birlikte yapabilirsiniz. Hatta böylesi çok daha kıymetli ve yararlı olacaktır.

Evde oluşabilecek kazaların önlemini alın

Evde küçük çocuklar için tehlike oluşturabilecek pek çok unsur vardır. Bunları önceden tespit edip önlemlerini alın. Evinizdeki prizleri yukarı alın. Mutfakta çocuğunuzun sofrada kullandığı tabak, bardak gibi araç ve gereçleri kırılmayan  malzemelerden seçin. Masalara, orta sehpalara köşe koruyucular takın. Açılmasını istemediğiniz dolaplara çocuk kilidi takın.

Her işini kendi yapabilmesi için uygun ortamlar hazırlayın.

Banyodaki lavaboya boyu yetişmiyorsa bir basamak ayarlayın. Kıyafet dolabının raflarına ve askılarına ulaşabileceği yükseklikte olmasına özen gösterin.

En önemlisi doğru örnek olun

Çocuklar anne ve babalarını örnek alarak büyürler. Siz doğru örnek olmadıkça çocuğunuzdan doğru insan olmasını beklemeyin. Sonuçta “Armut dibine düşer” 😉


Yorum Yazın