ÇOCUK ODALARI İÇİN BİR KAÇ TAVSİYE

Çocuklar; kendilerine ait, özgürce hareket edebilecekleri bir odaya ihtiyaç duyarlar. Uzmanlara göre de çocukların kendi odalarının olması önemlidir. Çocuk odalarında ufak ayrıntıları dikkate alarak, onların doğal yollardan öğrenmesine katkı sağlayabilirsiniz. Bu yazımda çocuk odalarında  olması gerektiğini düşündüğüm ayrıntıları sizlerle paylaşmak istedim. İşte o ayrıntılar:

 • Renklerin insan psikolojisinde  önemli bir etkiye sahip olduğu artık hepimizin bildiği bir gerçek. Bu nedenle; Çocuk odalarındaki duvarların ya da mobilyaların kişiye huzur ve sakinlik veren renklerden tercih edilmesi çocuklar üzerinde  etkilidir.  Çocuk odasında doğal renkli ahşap ürünler tercih edebilir ya da tercihinizi gözünüzü yormayacak soft renklerden yana kullanabilirsiniz. Doğal renkler, sakinleştirici bir etki yaratacağı gibi  çocuğunuzun dikkatini toplamasına da yardımcı olacaktır.
 •  Mobilyalarda ve çocuk oyuncaklarında (doğal olduğu ve sağlığa zararlı olmadığı için) olabildiğince ahşap malzemeler  tercih etmekte yarar var. Ancak bu tür ahşap malzemeler pahalı olduğu için çocuğunuzun odasındaki bazı mobilyaları kendiniz de yapabilirsiniz. Bunun için internet üzerinden araştırma yapabilir, siz de özgün fikirler geliştirebilirsiniz. Filmlerden hatırlayın: yabancı filmlerde babalar, çocuklarına  ağaç evler yaparlardı. Bizler  o filmlere özenerek büyümüş bir nesiliz  😉 Siz de çocuğunuzun odasına yaratıcılığınızla katkıda bulunabilirsiniz. Böylece hem maliyeti azaltabilir, hem de çocuğunuzdan  ufak işlerde yardım alarak, birlikte keyifli saatler geçirebilirsiniz.
 • Çocuk odalarında raflı dolaplar bulunması, oyuncaklarını daha iyi şekilde düzenlemesine yardımcı olacaktır.
 • Çocuğunuzun odasında küçük bir masa ve sandalyesinin olması kesme, yapıştırma, resim yapma, hamur oynama, kitap inceleme gibi etkinliklere zemin oluşturacağı ve dikkatini daha rahat toparlamasını sağlayacağı için önemlidir. Böylece çocuğunuzun çalışma disiplini kazanmasına da yardımcı olabilirsiniz.
 • Mutlaka bir kitaplık oluşturun. Çocuğunuzun odasında erişebileceği yükseklikte bir kitaplığın olması okuma alışkanlığı kazanmasına yardımcı olur.
 • Odasında kitapları incelemesi ve oyuncaklarıyla oynaması için bir kaç tane minder bulundurun.
 • Yaptığı ürünleri sergileyebilmesi için bir pano hazırlayın.
 • Televizyonun sizin kontrolünüzde olmasını istiyorsanız çocuğunuzun odasına televizyon yerleştirmeyin.
 • Eğer duvarlara resim yapmaktan hoşlanan bir çocuksa odasındaki bir duvarı  kağıtla kaplayıp ona ait bir alan yaratabilirsiniz. Çocuğunuz  orada oyalanmaktan keyif alacaktır. Böylece evinizdeki diğer duvarları boyamaması için mantıklı bir sebebiniz olur.
 • Kıyafet askılarının ve raflarının çocuğunuzun boyunun erişebileceği yükseklikte olmasına özen gösterebilirsiniz. Böylece çocuğunuz kendi kıyafet seçimlerini yapabilir ve seçimlerine  saygı duyulan bir birey olduğunu hissedebilir.
 • Odasında bir boy aynası olması kendini görmesine, estetik algısının gelişmesine ve nesneleri farklı yönlerden görebilmesine olanak sağlayacaktır.

  Bir gün tüm çocukların  sıcak bir yuvaya ve kendisine ait bir odaya sahip olması dileğiyle…


Yorum Yazın