NASIL BİR ANNE BABASINIZ?

Eğitim ailede başlar sözü boş değil. Çocuğuna sevgi gösteren, onu bir birey olarak kabul eden, dinleyen, duygularını anlamaya çalışan anne babaların  çocukları, kendini ifade edebileceği bir ortama sahip olduğu için ileride daha sakin ve özgüveni yüksek yetişkinler olacaktır.

Hepimiz pek çok kişiden şöyle şeyler duymuşuzdur; “Annem babam beni çok sıktı. Eğer öyle davranmasalardı ben bu durumda olmazdım” , “Ben çocuğumun her istediğini yapacağım. Benim çocukken yapamadıklarımı o yapsın” ya da “Ben çocuğuma kurallar koyacağım. Disiplinli olsun, derslerine çalışsın” vesaire, vesaire…

Yetişme şeklimiz, toplumun gelenekleri, günün yorgunluğu, stresi gibi daha pek çok neden çocuklara davranış şekillerimizde etkili oluyor. Ben de bu yazıda sizler için uzmanların üzerinde durdukları aile tiplerini ele aldım. İşte o aile modelleri:  Baskıcı aile, Sürekli taviz veren aile, aşırı koruyucu aile ve demokratik aile.

Baskıcı aileler, genellikle çocuklarına psikolojik baskı uygularlar. Çocuklarını ödül ve ceza vererek isteklerini yaptırmaya çalışırlar. Alay etme, korkutma  gibi tutumlar takınırlar. Hatta içlerinde daha da ileri giderek, fiziksel güç kullanan aileler bile bulunmakta. Baskıcı aileler, çocuklarına bir davranışı yaptırmak için genellikle bir koşul sunarlar. Çocukların büyüklere sorgusuz sualsiz itaat etmesini beklerler.

Taviz veren aileler, genellikle “aman ağlamasın, aman yeter ki sussun bize bulaşmasın” duygusuyla hareket ederler ve bu nedenle çocuklarının her istediklerini yapmaya çalışırlar. İsteklerine ağlayarak ulaşmaya çalışan çocuklar, genellikle bu tür ailelerde yetişmektedir. Evde hiç kural yoktur. Çocuk başına buyruk hareket eder.

Aşırı koruyucu aileler,  her şeyi çocuklarının yerine yapan, çocuklarının sorumluluk almasına fırsat vermeyen ailelerdir. “Dur şimdi o yapamaz ben yaparım” duygusuyla hareket ederler. Sonuç tembel çocuklardır.

Demokratik aileler, çocuklarını dinleyen ve fikirlerini önemseyen, sorumluluk almasını destekleyen, tutarlı davranışlar sergileyen, kuralları olan, çocukları yetişirken bugün yaşadıklarının, geleceğine yön vereceğini bilen ve ona göre örnek oluşturmaya çalışan ailelerdir.

Peki siz hangi aile tipine giriyorsunuz?

Kaynakça

Milli Eğitim Bakanlığı Bilim Kurulu Üyeleri (2009), 3-6 Yaş Aile Eğitimi Programı (Ankara: Milli Eğitim Bakanlığı)


Yorum Yazın