OKUL ÖNCESİ EĞİTİM

Ülkemizde ailelerin okul öncesi eğitim veren okullara çocuklarını göndermesinin en önemli nedenlerinin başında anne babaların çalışması gelmektedir. Aslında bu başlı başına son derece geçerli bir neden olmasına karşın pek çok aile evde bakacak birinin olması halinde okul öncesi eğitimin çok da gerekli olmadığını savunmaktadır. Bazı annelere okul öncesi dönemdeki çocuklarını okula göndermelerinin sebebi sorulduğunda verdikleri cevap “evde baş edemiyorum. Okula gidince en azından  biraz rahatım. Bir kaç işimi halledebiliyorum” oluyor. Bazı aileler de okul öncesi eğitimin öneminin son derece farkında olduklarını belirtmek amacıyla sanki çocukları üniversite sınavına hazırlanmak için okula geliyormuş gibi bir yaklaşım sergileyebiliyorlar. Peki ailelerin hepsi mi bilinçsiz tabi ki; hayır. Bilinçli anne babalar okul öncesi eğitim veren okullarda aramaları gereken özellikleri biliyor ve okul seçimlerini bu kriterlere göre yapmaya özen gösteriyorlar.

Okul öncesi eğitim veren okullar nasıl olmalı?

-Çocuğun mutlu olduğu,

-Arkadaşlıklar edindiği,

-Anne ve babasından ayrı bir ortamda  kendisini bulma yolunda adımlar attığı yerler olmalı.

Okul öncesi eğitim veren okullarda; ailelerin üniversitelerin okul öncesi öğretmenliği ya da çocuk gelişimi bölümlerinden mezun olan öğretmenleri, bakıcılarla karıştırmaları en çok yapılan hatalardandır. (Daha sonraki yazılarımda bu hatanın doğurduğu sonuçları daha detaylı anlatacağım.) Okul öncesi eğitim denilince ailelerin okullarda araması gereken en önemli özellikler;

-Okuldaki öğretmenler huzurlu mu? (Çalıştığı yerde mutsuz olan bir öğretmenden çocuklarınıza mutluluk aşılamasını beklemeyin)

-Okulun fiziksel ortamı çocuğunuzun tüm gününü geçirmesi için uygun mu? (Kendinizi onun yerine koyarak empati yapın. Siz tüm gününüzü orada geçirmekten keyif alır mısınız?)

-Okulun fiziksel ortamını  çocuklara uygun şekilde düzenlenmiş mi? (güvenlik önlemlerinden tutun, sınıfların genişliğine, gün ışığını ne kadar aldığına kadar detayları düşünün)

-Okulun bahçesi var mı? (varsa uygunluğu)

-Okulun ve çevrenin temizliğine dikkat ediliyor mu?

-Okulun oyuncak seçimi belirli amaçlara hizmet ediyor mu?

-Öğünlerde verilen yemeklerin miktarı ve kalitesi çocuğunuzun sağlıklı beslenmesi için uygun mu?

– Öğünlerde; mevsime uygun meyve ve sebzelerin kullanımına dikkat ediliyor mu?

-Sınıftaki çocuk sayısı sınıfın büyüklüğüne göre orantılı mı?

-Sınıftaki çocukların eğitim-öğretim programlarının yanı sıra diğer tüm ihtiyaçlarını karşılayacak sayıda personel var mı? (yoksa  talep edilmeli)

-Uyku saati var mı? (uyku çocuklarda beyin gelişimi için son derece önemlidir.)

Tüm bu maddeler ilk etapta  ailelerin en çok dikkat etmesi gereken hususlardır.


2 Yorum

  1. Çocuk gelişimi için önemli konulara deyinmişsin tebrik ediyorum.
    Unutulmamalıdır ki; Çocukta zeka gelişiminin %80’lik kısmı 7 yaşına kadar tamamlanır ve öğrenme becerisi bu yaşta gelişir. Bunuda anne-babaya bir not olarak iletelim.

Yorum Yazın